Контакт-центр (057) 76-65-104
 
Контакт-центр (057) 76-65-104

До уваги клієнтів

27.06.2018 / 11:15

Дії групи Нафтогаз призвели до тиражування фіктивних боргів і дискредитують реформу газового ринку

Харківські газовики, Асоціація газового ринку України та інші газорозподільні компанії звернулись до Кабінету міністрів України з проханням обмежити вплив групи Нафтогаз на газовий і суміжні енергетичні ринки країни. Повний контроль НАК «Нафтогазу України» над оператором ГТС дозволяє маніпулювати даними про постачання і в кілька разів завищувати вартість газу для теплових компаній, що зводить нанівець державне регулювання галузі та дискредитує реформу газового ринку.
Система транспортування газу Система транспортування газу ФОТО: 104

Реформа газового ринку застопорилася через відсутність незалежності оператора ГТС (ПАТ «Укртрансгаз»), який є частиною групи Нафтогаз і фактично підпорядковується найбільшому газовому трейдеру з цієї бізнес-групи. Існуюча структура групи Нафтогаз дозволяє їй ігнорувати регульовані Кабінетом міністрів ціни для ПСО і штучно завищувати власні фінансові показники. Такі дії компрометують політику уряду в сфері енергетичної безпеки, і вже призвели до формування на газовому ринку фіктивної заборгованості на суму близько 26 млрд грн.

«За участю Укртрансгазу вже другий рік в газотранспортній системі штучно створюються небаланси за обсягами газу, які відібрані підприємствами ТКЕ в опалювальний період. Це дозволяє списувати газ за комерційною ціною з накрутками на балансування, замість його реалізації за ціною, яку встановив уряд для теплових компаній. В результаті в звітності Нафтогазу множиться прибуток, а на ринку розростаються борги, які прагнуть повісити на газорозподільні компанії і тепловиків», - заявив глава Асоціації газового ринку України Олександр Овдієнко.

Таким чином, газопостачання підприємств ТКЕ досягла критичної точки. Відсутнє гаряче водопостачання в Харкові і Львові, Одесі та Києві, Дніпропетровську та Полтаві. Подальша практика «небалансів» призведе до розвалу чинної системи теплопостачання міст. За цим піде банкрутство сотень комунальних підприємств і втрата тисяч робочих місць.

«Ухилення державної групи Нафтогаз від поставок газу з ПСО вже призвело до того, що в Харківській області збанкрутувало найбільше комунальне підприємство, що поставило ряд міст на грань виживання в зимовий період», - сказав голови правління ПАТ «Харківгаз» Дмитро Новицький.

«НАК "Нафтогаз України" протягом 2016-2018 р.р. свідомо відмовився від того, щоб документально оформляти поставки газу найбільшим підприємствам теплокомуненерго Харкова. Слідом за цим "Укртрансгаз" спожитий підприємствами ТКЕ газ відніс на небаланс "Харківміськгазу", після чого заборгованість нашого підприємства штучно зросла до рекордних 5 млрд грн.», - зазначив комерційний директор ПАТ «Харківміськгаз» Антон Яворовський.

Дії групи Нафтогаз спрямовані на завищення вартості газу, що в нинішніх умовах несе загрозу не тільки фінансової, а й соціальної нестабільності. З огляду на те, що практика нарощування «небалансів» за рахунок ухилення від поставок газу в рамках ПСО триває, харківські газорозподільні компанії змушені направити листи про те, до яких наслідків слід готуватися, на адресу місцевих органів влади.

Без втручання Кабінету міністрів подальший розвиток ситуації призведе до масових судових процесів, кризи в розрахунках за газ. Адже, за не виконання Нафтогазом покладених урядом обов’язків з поставки газу тепловим компаніям по «соціальній» ціні доведеться розплачуватись кінцевому споживачу – мешканцям Харкова та області – користувачам послуг централізованого опалення.