Контакт-центр (057) 76-65-104
 
Контакт-центр (057) 76-65-104

До уваги клієнтів

01.12.2016 / 12:37

Чому встановлюють будинкові лічильники газу

ПАТ "Харківміськгаз" надає відповіді на найпоширені питання споживачів природного газу щодо встановлення будинкових вузлів обліку
Встановлення будинкових лічильників газу дозволить забезпечити облік у 2,3 млн споживачів протягом 18 місяців Встановлення будинкових лічильників газу дозволить забезпечити облік у 2,3 млн споживачів протягом 18 місяців ФОТО: 104.ua
  1. Чи передбачено встановлення будинкових газових лічильників Законом?

Встановлення лічильників газу проводиться відповідно до вимог Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу».

Законом не передбачені чіткі вимоги до того, які саме лічильники повинні встановлюватися у споживачів: загальнобудинкові або індивідуальні. Однак чітко вказані терміни 100% забезпечення житлових будинків приладами обліку - до 01.01.2018р.

В той же час, Постанова Кабінету Міністрів України від 16.05.2002р. № 620 передбачає установку газорозподільними підприємствами будинкових лічильників газу.

Згідно п. 4. даної Постанови, власник будинку, експлуатаційна організація, балансоутримувач та газорозподільне підприємство зобов'язані врегулювати між собою договірними відносинами забезпечення можливості монтажу будинкового лічильника, його збереження, експлуатації, зняття показань. У разі неврегулювання питань, газопостачання такому будинку може бути призупинено.

При незгоді власника будинку або квартири розраховуватися за газ на підставі показань будинкового лічильника, власник може встановити індивідуальний прилад обліку за власні кошти.

Тобто встановлення загальнобудинкових лічильників газу передбачено на законодавчому рівні.

  1. Чи можна відмовитися від будинкового лічильника і як зміниться при цьому розмір платежу за газ?

Згідно статті 4 розділу IX Кодексу газорозподільних систем, в разі відмови побутового споживача від встановлення лічильника за кошти газорозподільної компанії, обсяг спожитого газу таким споживачем визначається за граничними нормами споживання.

Тобто в разі відмови мешканців міста від встановлення будинкових лічильників за кошти ПАТ «Харківміськгаз», такі споживачі будуть переведені на граничні норми споживання газу.

Гранична норма споживання для одного користувача газу при наявності газової плити та централізованого гарячого водопостачання становить 9,8 м куб. в місяць - замість діючої норми 4,4 м куб.

Гранична норма споживання для одного користувача при наявності газової плити і відсутності централізованого гарячого водопостачання 18,3 м куб. в місяць - замість діючої норми 7,1 м куб.

Після переведення на граничні норми споживання газу через відмову від встановлення лічильника, розмір платежу за газ у споживача збільшиться більш ніж в 2 рази.

Надалі, споживачам, які відмовилися від встановлення лічильників газу за кошти газорозподільної компанії, необхідно самостійно до 01.01.2018р. встановити прилади обліку в квартирах за власні кошти. В іншому випадку, згідно Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу», газопостачання буде припинено.

  1. Витрати на встановлення яких лічильників закладені в тарифі газової компанії?

Рішення про встановлення загальнобудинкових лічильників газу було прийнято НКРЕКП наприкінці минулого року. Витрати на ці роботи поадресно закладені держрегулятором в інвестиційну програму ПАТ «Харківміськгаз», відповідно і в тариф на розподіл компанії. Газова компанія є виконавцем робіт.

Для недопущення п'ятикратного збільшення тарифів на розподіл, НКРЕКП впроваджені заходи з масштабного встановлення будинкових лічильників газу.

З листом-роз'ясненням держрегулятора можна ознайомитись нижче.